NYE KRAV TIL CYBERSIKKERHET

Smartklokker, inkludert oppkoplede dykkerklokker som Garmin Descent G2, omfattes av det nye regelverket. Foto: Garmin

Fra 1. august gjelder nye krav for utstyr som kan kobles til internett. Produsenter og importører bør allerede nå sette seg inn i de nye reglene.

Publisert
Espen Slette. Foto: Nkom

– Det er utarbeidet nye standarder som bransjen kan kjøpe, og det anbefales at norske produsenter, importører og distributører bruker tiden frem til 1. august på å sikre at alle nye produkter samsvarer med nye krav, sier Espen Slette i en pressemelding.

Han er direktør for spektrumsavdelingen i Nkom, som har ansvaret med å føre tilsyn med elektronisk utstyr i Norge. Fra høsten vil all markedskontroll ses opp mot de nye EU-kravene, som skal forhindre cyberangrep mot nettet, svindel og misbruk av personopplysninger.

Jan Røsholm. Foto: Stian Sønsteng

Det er den som importerer produktet til Norge som må passe på at det er i henhold til regelverket

– De nye cybersikkerhetskravene er blant annet knyttet til nye krav om autentisering, oppdatert programvare og brukerdokumentasjon, for å nevne noe, sier Slette i pressemeldingen.

– Disse reglene vil påvirke flere av bransjens produkter, og det er den som importerer produktet til Norge som må passe på at det er i henhold til regelverket, sier administrerende direktør Jan Røsholm i Stiftelsen Elektronikkbransjen.

 

Bredt produktspekter

Eksempler på produkter som omfattes av de nye kravene er smartklokker, robotstøvsugere, babycall, smarthussystemer og røykvarslere, men også automatiske bomsystemer, ladesystemer for elbil, radarer og annet utstyr som kan kommunisere enten over internett eller trådløst.

– Med andre ord er det stor variasjon i hvilke produkter dette faktisk gjelder, så det nye EU-kravet vil påvirke en stor andel av distribusjonsmarkedet, sier Slette.

Det nye EU-kravet vil påvirke en stor andel av distribusjonsmarkedet

De nye kravene gjelder utstyr som produseres fra 1. august. Varer som er lagerført før denne datoen, kan fortsatt selges i butikkene, og Nkom råder derfor forbrukere til å være bevisste når de handler.

– Det er lurt å stille spørsmål om hvor sikre produktene de vurderer å kjøpe er. Kjøper man utstyr fra utlandet over internett er det større sannsynlighet for at produktene ikke oppfyller kravene, sier Slette.

 

Tre standarder

De nye standardene, som kan kjøpes hos Standard Norge:

EN 18031-1:2024 Common security requirements for radio equipment Internet connected radio equipment

EN 18031-2:2024 Common security requirements for radio equipment - Part 2: radio equipment processing data, namely Internet connected radio equipment, childcare radio equipment, toys radio equipment and wearable radio equipment

EN 18031-3: 2024 Common security requirements for radio equipment - Part 3: Internet connected radio equipment processing virtual money or monetary value

Powered by Labrador CMS