Velg hvilken kategori du vil lese om:
Foto og video // Handel // Hvitevarer // Lyd og bilde // Mobile produkter // Musikkbransjen // Småelektrisk // Spill og data // Verksted
EKSKLUSIVT FRA IBANEZ
– Vi har med eksklusive gitarer. Besøkende på en gitarmesse vil se noe spesielt; kule og eksklusive modeller man ikke ser i butikken hver dag.
Det sier Magnus Olsson i Crafton Musik AB.
– Alle gitarene vi viser frem er 2023-modeller, og vi har flydd inn fire helt nye gitarer som aldri tidligere er vist i Europa, sier Olsson til fagbladet Elektronikkbransjen.
Vi møter ham på 4Sounds-kjedens publikumsmesse under Larvik gitarfestival den tredje helgen i mars. Crafton representerer det japanske gitarmerket Ibanez i Norge, Sverige og Danmark.
Steve ville hedre kona med å oppkalle sin nye gitarmodell etter henne
Signaturmodeller
– Den ene av de fire nyhetene er signaturgitaren til Steve Vai, som blant annet spilte her i Larvik for et par år siden, sier Olsson.
Gitaren han viser til er Ibanez PIA3761C-BLP.
– Det er litt morsomt at kona til Steve Vai er svensk, og heter Pia. Steve ville hedre kona med å oppkalle sin nye gitarmodell etter henne, sier Olsson.
Prisen på Vais signaturgitar ligger på 39.000 kroner.
En av de andre nyhetene fra Ibanez, flydd inn spesielt til Larvik gitarfestival, er en modell i AZ-serien; AZ2407F-SDE.
– I utgangspunktet følger den AZ-estetikken og konseptet, men er blant annet utstyrt med et helt nytt mikrofonsett fra DiMarzio, sier Olsson.
Prisen på denne gitaren 29.000 kroner.
Lang skala for lave toner
Crafton hadde med ytterligere én signaturgitar fra Ibanez. Det er en 8-strengers gitar fra det svenske metalbandet Meshuggah, og har modellbetegnelse M80M. Det spesielle med denne gitaren er at den har ekstra lang skala.
– Dette er den eneste gitaren som fra grunnen er designet for å spille så lavt. Når man er nede på så lave toner som en lav F, må gitaren konstrueres på en annen måte enn bare å sette på to ekstra stenger på en standard gitar. En lengre skalalengde må til, og M80M har 29,4 tomers skala (747 mm), i motsetning til en normal gitar som har 25,5 tommer (648 mm) eller kortere, sier Olsson.
Prisen på M80M er 19.500 kroner.
– Modellen finnes også i en eksklusiv versjon med gjennomgående hals, den heter M8M, sier Olsson.